Vitajte na stránke Emmi ultrasonic Slovensko

Mikročistenie zubov

Často kladené otázky
 
Aký je rozdiel medzi elektrickou a takzvanou "sonickou" zubnou kefkou a ultrazvukovou zubnou kefkou Emmi-dent/dental?

  • Elektrická a aj tzv. "sonic" zubná kefka čistí mechanicky, pričom čistiaci účinok závisí od zubnej pasty a v nej obsiahnutej abrazívnej (brúsnej) látky; bežné pasty majú zvyčajne hodnoty RDA (radioactive dentin abrasion) 70-130, detské pasty 60 a zubné pasty na citlivé zuby pod 40 
  • vynaloženého tlaku pri mechanickom pohybe (zvyčajne od 20 000 do 30 000 pohybov za minútu).
Ultrazvuková kefka Emmi-dent

  • nečistí zuby mechanicky štetinami zubnej kefky a abrazívnymi látkami obsiahnutými v zubnej paste, ale čistým ultrazvukom, bez pohybu, bez tlaku, bez trenia, s frekvenciou max. 96 000 000 kmitov za minútu. Ultrazvuk nie je ani cítiť ani počuť. 
  • ultrazvuková zubná pasta Emmi-dent neobsahuje žiadne abrazívne látky (RDA hodnota = 0).  
  • navyše ultrazvuková kefka nielen čistí zuby oveľa dôkladnejšie, ale pôsobí aj preventívne (profylakticky) a liečebne
  • nedráždi citlivé krčky a ďasná, nespôsobuje eróziu (poškodenie) zubnej skloviny. 

Ako sa odlišuje tento produkt od iných zubných kefiek?

Zubná kefka Emmi-dent vlastne nie je zubná kefka, pretože nečistí štetinami, ale výlučne len ultrazvukom. Zubné kefky, či už ručné, elektrické alebo aj takzvané "sonic" kefky čistia mechanicky štetinami (= drhnutím). Ide tu o tzv. makročistenie – pri cca 20 000 – 30 000 kmitoch za minútu. Naše ultrazvukové zubné kefky pracujú bez pohybu a čistia ultrazvukom - ide o mikročistenie – (max. 96 mil. kmitov za minútu).

Aké sú výhody mikročistenia zubov v porovnaní s makročistením?

Mikročistenie je veľmi jemné, šetrné čistenie, bez akýchkoľvek mechanických pohybov. Pritom je čistiaci účinok nielen omnoho lepší, ako pri makročistení, ale navyše dochádza k usmrteniu baktérií, prekrveniu tkaniva a uvoľneniu telu vlastnej energie. Ultrazvuk pôsobí proti krvácaniu ďasien, zápachu z úst, pôsobí preventívne a liečebne pri paradontóze, aftách a rôznych ochoreniach zubov.

Prečo je vaša ultrazvuková kefka lepšia ako ostatné kefky?

Obyčajné manuálne, elektrické a aj tzv. "sonic" kefky čistia iba tam, kam sa dostanú štetinky, pričom je potrebné vynaložiť značné úsilie "drhnutím". Pritom sa musia používať zubné pasty, ktoré obsahujú abrazívne látky. Naproti tomu ultrazvuk čistí všade, dokonca aj tam, kam sa nedostane ani zubná niť. Ultrazvuk čistí oveľa dôkladnejšie ako ostatné kefky, a to bez drhnutia a aj na ťažko dostupných miestach, ako sú ryhy (fisúry) a zubné vačky.

Ako je možné, že ultrazvuk dokáže odstrániť nečistotu?

Ultrazvuk prechádza po každej jednej štetinke na špeciálnu ultrazvukovú zubnú pastu. Tu vytvára ultrazvuk mikroskopicky malé bublinky, ktoré imploduju (prasknú) a takýmto spôsobom odstraňujú všetky nečistoty ako sú pozostatky jedla, zubný kameň, baktérie atď. To ani nepočuť, ani necítiť.

Prečo je mikročistenie pre implantáty také dôležité?

Pri implantátoch vznikajú dva dôležité problémy: 
 
Zatiaľ čo čistenie zubov normálnymi zubnými kefkami (makročistenie) môže začať najskôr približne až 4-6 týždňov po nasadení implantátov, pri použití ultrazvukovej kefky sa môže čistenie nielenže začať ihneď, ale sa to dokonca aj odporúča. Výskumy dokázali, že problémy, ktoré sa tvorili po nasadení implantátov pri používaní ultrazvukovej kefky takmer zmizli (vačky, zápaly, hnisanie atď.). To ma veľký význam nielen pre pacientov, ale aj pre implantológov . 
 
Ďalším závažným problémom je, že medzi skrutkou a nadstavbou implantátu zostane priestor, (ca. 2µ - 45µ, jeho veľkosť záleží od kvality implantátu), do ktorého sa môžu dostať nečistoty a baktérie, čo môže viesť k zápalu, hnisaniu a tvoreniu bakteriálnych ložísk. Ultrazvuk prenikne aj k týmto ložiskám infekcie, zabije baktérie a spoľahlivo ich odstráni  

Je ultrazvuková zubná pasta pre mikročistenie nevyhnutná? 

Áno, len ultrazvuková zubná pasta dokáže vytvoriť mikrobublinky. Ultrazvuková zubná pasta s objemom 75 ml vystačí približne na 6 -8 týždňov.

Aký je rozdiel medzi Emmi-dental a Emmi-dent 6?

Emmi-dental má nákladnú elektroniku, vyššiu frekvenciu ultrazvukových vĺn a v balení je navyše aj odstraňovač zubného kameňa a farbiace tabletky na indikáciu zubného povlaku.

Je ultrazvuk bezpečný?

Ultrazvuk používaný pri čistení zubov je absolútne bezpečný. Ultrazvuk sa používa desiatky rokov v medicíne. Výskumy dokázali, že ultrazvuk pri výkone do 50 W je pre človeka neškodný. Emmi-dental a Emmi-dent pracujú s výkonom iba 0,2 W.

Môže sa použiť mikročistenie ultrazvukom pri inlay výplniach a korunkách?

Áno, ultrazvuk sa bez obmedzenia môže používať pri akomkoľvek type koruniek či výplní.

Je ultrazvuk pre deti a starých ľudí, ktorí majú stimulátor srdca nebezpečný?

Nie, ultrazvukové vlny, ktoré vznikajú pri mikročistení zubov sú absolútne bezpečné pre všetky vekové kategórie.

Ako dlho si môžem čistiť zuby ultrazvukom? Je dlhšie čistenie zubov ultrazvukom nebezpečné? Ak áno, kedy?

Ultrazvuk zubných kefiek Emmi-dental a Emmi-dent 6 je absolútne neškodný. Môže sa na čistenie zubov používať bez obmedzenia -nie sú tam žiadne časové obmedzenia.

Ako dlho je treba zostať na jednom mieste, na tých istých zuboch?

Plocha štetiniek zvyčajne pokryje 2-3 zuby. Normálne stačí 5 sekúnd. Skutočný čas závisí, okrem iného, od stupňa znečistenia zubov. Pri silne znečistených alebo sfarbených zuboch (napr. od nikotínu, čaju, červeného vína a pod.) a pri zapálených miestach sa odporúča na začiatku zostať na jednom mieste 10-30 sekúnd.

Počul(a) som, že ultrazvukové kefky Emmi-dent a Emmi-dental majú okrem dôkladného čistenia zubov aj iné ďalekosiahle pozitívne účinky. Čo sa tým myslí?

Ultrazvuk pôsobí profylakticky (preventívne) proti ochoreniam zubov. Pri tejto novej technológii sa naozaj jedná o pravú profylaxiu, pretože ultrazvuk ničí zárodky a baktérie. Základom všetkých zubných ochorení sú baktérie, ktoré nedokáže imunitný systém v dostatočnej miere zneškodniť. Ultrazvuk ničí baktérie, a tak trvalo predchádza rôznym ochoreniam. Dodatočne ultrazvuk podporuje prekrvenie tkaniva a tým sa uvoľňuje viacej telu vlastnej energie, čo má tiež preventívne účinky. 
 
Ultrazvuk pôsobí terapeuticky (liečebne), pretože ničí zárodky a baktérie nielen na zuboch (plak, zubný kameň, zubný kaz) a na ďasnách, ale aj v ďasnách, pretože preniká až do hĺbky cca 12 mm. Takto dokáže ničiť baktérie, zápaly a zhnisania na zubnom aparáte a aj na zubnom koreni (gingivitis, paradontóza, zápal ďasien, periimplantitis po nasadení implantátov a rôzne iné ochorenia). Zvýšené prekrvenie tkaniva a uvoľnenie telu vlastnej energie dodatočne vo vysokej miere posilňuje imunitu, t. j. obranyschopnosť organizmu, čo natrvalo urýchľuje a podporuje liečebný proces.